Дедалі частіше постає питання про встановлення теплолічильників на систему опалення квартир з вертикальною розводкою. Спробуємо трохи в цьому розібратися.
Спочатку необхідно внести деяку ясність, адже такі системи розподіляються на системи однотрубні, двотрубні і двотрубні із загальним зворотним трубопроводом.
До речі щодо останнього (мається на увазі, що кожна батарея має свій окремий подаючий стояк, а зворотній у всіх батарей спільний і має один вихід з квартири), то питання встановлення лічильника останній час майже не зустрічає опору з боку обслуговуючих організацій. Монтаж виконується за класичною схемою на зворотному трубопроводі з другим датчиком температури в подаючому трубопроводі перед найближчою батареєю. В принципі це не зовсім коректно так як потоки теплоносія розподіляються по стояках не рівномірно, що може викликати на деяких ділянках значне зменшення подаючої температури і якщо датчик температури подаючого теплоносія буде змонтовано саме на цій ділянці це відповідно значно занизить реальне теплоспоживання по квартирі в цілому - виходить вельми змазана і спотворена картина. Але це питання напевно вже стосується експлуатуючої організації – приводьте систему опалення будинку в порядок, регулюйте стояки, коротше кажучи виконуйте свої обов’язки. За втрати тепла при транзиті подаючими стояками тут чомусь ніхто не згадує…
Щодо перших двох варіантів, то монтувати лічильник необхідно безпосередньо на сам радіатор опалення. Причому необхідною умовою є падіння температури на батареї не менше ніж на 3 С, (такі вимоги висувають виробники обладнання).
При встановленні лічильників на однотрубній системі необхідно передбачити наявність байпасної (обвідної) ділянки, яка б забезпечувала транзит теплоносія в обхід батареї якщо ви будете регулювати споживання тепла в квартирі регуляторами. Інакше ви просто перекриєте весь стояк на всі поверхи. Слід зазначити, що облаштування батерей байпасом трохи зменшить їх ККД (ефективність), адже сама батарея має свій певний гідравлічний опір, а байпас – ні. І вода буде вибирати шлях з найменшим опором – через байпас. Взагалі однотрубна система сама ненадійна, будь-яка дія на радіаторі призводить до розбалансування стояка і якщо всі почнуть щось у себе крутити…
При встановленні лічильників на двотрубній системі за гідравліку можна майже не турбуватися, вплив на неї при регулюванні споживання на батареї порівняно в однотрубною взагалі непомітний.
Технічну сторону питання ми розібрали (частково…, я навмисно не писав про можливість встановлення розподілювачів та складні комплексні заходи, про це в іншій статті ). Тепер спробуємо розглянути юридичну – тут все набагато складніше.
Камінь спотикання у методиці проведення нарахувань – її просто не має. Є багато розрахунків, але затверджених стосовно до вертикальної системи – жодного. Ніхто не хоче брати на себе відповідальність за нарахування необлікованих втрат тепла з квартирних стояків. Тому погодити встановлення лічильників тепла на квартирах з вертикальною системою опалення дуже складно.
Вихід може бути у комплексних рішеннях, але це вимагає одночасного встановлення обліку на всіх квартирах по стояку та загального на весь стояк в цілому.
У разі позитивного рішення щодо встановлення лічильників слід пам’ятати про кінцеву вартість заходу. Термін окупності може сягнути за 10 років, чи варта шкурка вичинки? Як на мене встановлення лічильників на кожну батарею це не рентабельно та безперспективно. В Європі давно вже використовують розподілювачі тепла. Далі буде…