Важливо знати, що сам по собі теплосчетчик не економить теплову енергію, він дозволяє лише її правильно порахувати, а основні функції «економіста» виконує сам споживач. В тепловому лічильнику не передбачено ніяких функцій контролю витрати та споживання, лише облік та накопичення інформації. Ще раз повторюся, що в теплолічильниках немає початкової температури від якої би він розпочав облік тепла – він рахує завжди, навіть коли в батареї надходить теплоносій з температурою +10оС. Важливі лише наявність витрати теплоносія та різниця його температур на вході та виході з квартири (бажано більша за 3 оС, інакше похибка обліку перевищить допустиму).

То ж регулюємо кількість споживаної теплової енергії шляхом збільшення або зменшення обсягу теплоносія, що пройшов через систему опалення безпосередньо на опалювальних приладах.

Тим власникам квартир, які мають на радіаторах терморегулятори набагато простіше виконувати заходи з енергозбереження, адже виставивши на регуляторах необхідну температуру в приміщенні все інше зробить за них автоматика (хоча здебільшого і механічна, але ж сама). Ідучи на роботу або від’їжджаючи на тривалий час просто прикрутіть регулятори на пару поділок. Наявність таких пристроїв дозволяє додатково зекономити до 10-15% . Хто не має на батареях терморегуляторів змушений коригувати споживання звичайними кранами власноруч, і робити це практично кожен день. Дійсно, сьогодні вам трохи жарко, ви прикрутили крани, завтра на вулиці похолодало і крани вже необхідно знову відкривати. Нічого не поробиш, або ти сам це регулюєш, або купляєш і встановлюєш регулятори.


З основними принципами все ясно. Тепер з’ясуємо які є підводні камені.

Іноді до нас телефонують мешканці, яки встановили теплолічильники та скаржаться, що не отримують бажаного ефекту. І цьому є логічні пояснення.

Ну по-перше буває дехто обладнав квартиру теплою підлогою від системи опалення – це взагалі без коментарів, лічильник вам нарахує все, що ви чесно спожили, то не бідкуйтесь.

По-друге, буває що квартира знаходиться на першому чи на останньому поверсі і перекриття погано теплоізольовані, або сусіди ще не робили ремонт і не включили собі опалення – зрозуміло, що ви будете опалювати і їх теж, а лічильник буде все це рахувати.

Ну і по-третє, треба розуміти, що лічильник обліковує тепло за формулою Q=G*(t1-t2) (це груба формула, виключно для розуміння, насправді вона дещо складніша), де G – це накопичений об’єм теплоносія за певний проміжок часу, а (t1-t2) – та сама різниця температур на яку охолонув цей об’єм за час руху по нашій квартирі. Так от коли ви зменшуєте витрату, прикручуючи батареї, ви тим самим зменшуєте і швидкість руху теплоносія і як наслідок збільшуєте різницю температур, адже вода встигає більше охолонути, поки пройде все коло по квартирі. Тож їх добуток буде спочатку зменшуватися, а потім знову буде рости так як подальше зменшення витрати призведе до різкого збільшення різниці температур. Якщо малювати графіки зміни витрати і перепаду температур, то вони будуть виглядати приблизно так. Як бачимо є золота середина, яку треба шукати власноруч шляхом тривалого аналізу. У кожній квартирі вона своя.

На завершення хочу сказати, що на сьогоднішній день розрахунок по тепловому лічильнику є найточнішим, правильним і цивілізованим методом оплати за спожите тепло. Всі будівлі нової споруди в обов'язковому порядку повинні бути оснащені теплолічильниками, цього вимагає закон. Теплолічильник не є панацеєю від високих цін на тепло, але його установка - це перший і самий правильний крок у напрямку економії та врегулювання відносин споживач-постачальник.

На цьому здається все. Якщо про щось забув написати – вибачайте. Запитуйте, спробуємо розібратися разом.