Розглянемо відмінності двох найбільш поширених типів теплолічильників - механічного та ультразвукового.

Найголовною і мабуть основною відмінністю цих теплолічильників є спосіб вимірювання об'ємної складової і сама конструкція витратоміра.

Принцип дії механічних витратомірів базується на підрахунку кількості обертів крильчатки, що знаходиться у взаємодії з водою, яка протікає в системі. Саме тому їх і називають у побуті механічними. Зв'язок між крильчаткою і зчитуючим елементом здійснюється завдяки магнітній муфті через герметичну перегородку. Далі пристрій зчитування сигналу видає в ланцюг імпульс і той передається на обчислювач. Опорні частини крильчатки оснащені годинниковими каменями, що виконують роль підшипника. Найліпша монтажна позиція для механічного витратоміра є горизонтальна, тому що під час руху крильчатка знаходиться у ніби підвішеному стані і знос її вісі найменший. Середній строк служби механічного витратоміра приблизно 10 років.

Принцип вимірювання витрати в ультразвуковому витратомірі заснований на проходженні ультразвукового сигналу крізь потік вимірюваної води. Сигнал йде протилежно набігаючому потоку води. Електронний блок вимірює швидкість проходження ультразвукового сигналу між випромінювачами (1) через відбивачі (дзеркала) (2). Чим більше витрата води, тим вище швидкість потоку і відповідно нижче швидкість ультразвукового сигналу. По зниженню швидкості ультразвуку обчислюється об’єм води, що пройшла витратоміром. Отримана таким чином інформація передається на обчислювач, який вже виконує всі необхідні розрахунки. Відсутність рухомих частин забезпечує більш тривалий термін експлуатації і високу надійність приладу. На відміну від механічного витратоміра ультразвуковий не втрачає точність визначення витрати від способу монтажу (гор./вер.), має менший опір потоку та більшу чутливість на мінімальних витратах.

Живлення електронних обчислювачів двох типів приладів забезпечується завдяки вбудованій літієвій батареї - термін служби від 6 до 12 років.

Є ще електромагнітні теплолічильники.

Прінціп дії електромагнітного витратоміра заснований на здатності вимірюваної рідини збуджувати електричний струм при її русі в магнітному полі, тобто в електромагнітних теплолічильниках використовується явище електромагнітної індукції, дозволяє зв'язати середню швидкість, а отже і об'ємну витрату електропровідної рідини, з напруженістю поля в ньому і різницею потенціалів, що виникають на діаметрально розташованих електродах.

Електромагнітні теплолічильники виробляють обчислення теплової енергії та теплової потужності на основі даних про об'ємній витраті і обсязі теплоносія, температур на прямому і зворотному трубопроводі з урахуванням зміни теплоємності теплоносія при зміні різниці температур на вході і виході. Оскільки при цьому виникають малі величини струму, то електромагнітні теплолічильники дуже чутливі до якості монтажу, умов експлуатації. Недостатньо якісне з'єднання проводів, поява додаткових опорів у з'єднаннях, наявність домішок у воді, особливо сполук заліза, різко збільшують похибку показань приладів. До того ж вони занадто дорогі, щоб встановлювати їх в якості квартирних теплолічильників.

 


Підведемо підсумки:

Механічні витратоміри ніби гірші за ультразвукові, тому що скоріше зношуються, мають нижчу точність, більший опір та ще й дуже вибагливі до якості теплоносія, адже крильчатка може бути заблокована брудом якого достатньо гуляє в системі. Проте не все так однозначно.

По-перше якість роботи ультразвукового витратоміра теж напряму залежить від чистоти води, адже сигнал втрачає свою силу наражаючись на той самий бруд у системі, до всього ж і віддзеркалюючі поверхні швидче від нього зношуються. А в міжсезоння взагалі припадають мулом і можуть втратити будь-яку працездатність. Перевірити точність обліку зможе лише метрологічна повірка, а вона проводиться раз на 4 року, то ж за цей час невідомо скільки ви сплатите за хибними показниками. З механічним витратоміром тут все набагато простіше – він або працює, або ні.

Ну і по-друге ультразвук значно дорожчий в ремонті і в собівартості обладнання, а різниця нарахувань завдяки вищій точності не така і суттєва.

Здається я вніс трохи прозорості в порозуміння принципів роботи лічильників їх недоліки та переваги. При цьому дуже сподіваюсь, що не образив жодного виробника та постачальника обладнання. Вибір завжди залишається за вами, шановні споживачі.